01 Q: Co je to CZFree?
A: CZFree.Net - projekt neziskové broadband telekomunikační sítě v České Republice. Podle informací převzatých z CZFree - FAQ: Použité pásmo: 2400 MHz - 2483,5 MHz je to tzv. ISM (Industrial Scientific and Medical) pásmo, ve kterém je povolen rádiový provoz bez licenčních poplatků držitelům homologovaných zařízení. Tito provozovatelé mohou toto pásmo sdílet bez nároku na ochranu proti rušení. Podmínky jsou upraveny generální licencí ČTU - GL-12/R/2000 a je povolen maximální výkon 100mW (20dBm)

02 Q: Chci se připojit, co mám udělat?
A:
Pokud máte zájem o připojení do CZFree, tak se na těchto stránkách (nejlépe ostravských) zaregistrujte a přidejte svoje umístění do mapy (pouze Ostrava). Jestli se Váš bod nachází v blízkosti AP-MiG (mapa, fotky), tak se ozvěte.

Pro celou Ostravu a okolí

03 Q: Co získám, když se připojím?
A:
Přístup do sítě CZFree, která obsahuje velké množství zdrojů (FTP, DC++, on-line hry, atd....), možnost propojení více počítačů (vašeho a např. známého ve vedlejším domě) mezi sebou, bez nutnosti natahovaní síťových kabelů. Za fixní poplatek i připojení do internetu (snažíme se o co nejnižší cenu), jehož využití záleží jen na Vás. Toto připojení budete mít 24h/7dní v týdnu a již si nemusíte starat o účty za telefon....
 

04 Q: Kolik to stojí?
A:
CZFree je "free". To ale neznamená, že dostanete internet zadarmo, protože zřízení a provoz sítě něco stojí. Tato cena se odvíjí od několika parametrů.

  1. Hardware na Vaší straně: Jako koncový klient potřebuje kartu a anténu. Karta se dá pořídit už od 700Kč (USB, PCMCIA, PCI, integrovanou). POZOR!! nedoporučuji v žádném případě si kupovat tyto levnější zařízení. Před připojením na AP-MiG mě vždy kontaktujte a probereme otázky kolem HW. Anténu kolem 700-2500Kč. Pro začátek lze vyrobit i z plechovky přibližně za 80Kč. POZOR!! na plechovku Vás připojím jen dočasně, než si koupíte normální anténu. Dále potřebujete pigtail (malý kablík pro propojení antény s Wi-Fi kartou) s cenou od 200Kč.

  2. Při připojení přes AP-MiG zaplatíte po 3 denním testovacím režimu (připojení na internet) nevratný manipulační poplatek, který zahrnuje část nákladů potřebných na vybudování AP-MiG a je stanoven na 2000 Kč.
  3. Měsíční platby pak mají dvě položky. Poplatek na elektřinu a údržbu AP-MiG 50 Kč/měsíčně. Vzhledem k tomu, že ze "přebytku" peněz za internet se platí opravy a posílení spojů  na AP-MiG. Lidé připojení přes VPN nebo jinou bránu  platí 100Kč/měsíčně za údržbu a provoz AP-MiG a platí na 3 měsíce dopředu.
  4. Dále je pak zde cena za připojení do internetu (INET), která závisí od zvoleného brány. Např. na AP-MiG je v současné době cena stanovena na 300Kč/měsíčně za sdílený 1Mbit.
  5. Další platby jsou zcela individuální. Chcete lokální FTP s 2x120GB disky? Není problém, stačí zajít do obchodu a koupit ......., montáž a instalaci do routru provedu zcela zdarma :) Chcete rychlejší router?? Stačí přinést (koupit) novější PC :).
  6. Pokud je Vás v domě více, tak cena za připojení na AP-MiG je 1500 Kč a za každého klienta 500Kč, pokud by Vás bylo více a měli by jste velký "odběr", museli by jste zaplatit nový HW na AP-MiG pro posílení spoje, nebo na p2p spoj. Za elektřinu a údržbu AP-MiG budete platit také sníženou sazbu. 30Kč/měsíc a osobu. V praxi to znamená, že například při 8 lidech zaplatíte za připojení  1500+7*500Kč, což je celkem 5000Kč, na jednoho to pak vychází na 625Kč. Takže to při osmi lidech dělá 625Kč/os, místo 2000Kč/os. Tyto "ušetření peníze můžete použit na financování hardwaru nutného pro připojení a natažení kabelů po domě. Nesmíte ale zapomenout, že HW pro připojení vyjde minimálně na 2500 ale kvalitnější od 4900 Kč a vy jej nemusíte kupovat každý zvlášť, ale stačí Vám pouze jedno na dům. Platba na elektřinu je snížená na 30Kč z 50Kč, ale doporučuji Vám vybírat 50Kč, nebo více a  nechávat si rozdíl na pokrytí vedlejších nákladů u Vás v domě (elektřina, lepší anténa atd..).

05 Q: Jaký hardware použít pro připojení?
A: Záleží podle vaší konfigurace. Existují tři řešení. 1) Karta do notebooku já doporučuji XI-325H, ale jen s integrovanou anténkou, jelikož nemá regulaci výkonu, ale jede na 100mW. 2) Karta do počítače. Zde vyhrává XI-626 do PCI slotu s plynulou regulací. A za 3) hardwarový AP, kde vyhrává WLAN A14 opět s plynulou regulací výkonu. Můžete samozřejmě použít jakoukoliv jinou kartu či HW, ale musíte mít jistotu, že bude komunikovat v módu klient proti A14 a nepřekročíte s vaší anténou povolených 100mW!

06 Q: Mohu použít jako anténu plechovku?
A: Ano, ale jen dočasně. Výhodou plechovky je její cena, ale nevýhodou je velký vyzařovací úhel kolem 70° a neznámý výkon. První z nich vám způsobuje menší směrovost a vyšší rušení, druhý důvod proč nepoužívat je kvůli ČTU, který povoluje max. výkon 100mW.

07 Q: Když teda nemám požívat plechovku, tak tedy jakou anténu mám použít?
A: Nejlépe směrovou s úzkým úhlem vyzařovaní jak ve vertikálním tak i horizontálním směru.

08 Q: Jak je to s tím povoleným výkonem?
A: Podle ČTU je max. povolený vyřazovací výkon 100mW (20db podle následujícího vzorečku):

 Přepočet dBm na mW: dBm=10*log10P
 P- výkon ve W

Takže třeba anténa +18db s útlumem na konektorech -1db a kabelu podle metru dejme tomu -1db, dále pak bleskojistka tak asi -1db a pigtail -1db
18-1-1-1-1=14db Potom výstupní signál zařízení nesmí překročit 6db (20-14=6)

Pokud má karta regulaci výkonu tak si tam nastavíme těch 6db.
Pokud nemá a výrobce počítá se 100mW a přiložená anténka má 2db, dojde k překročení o 4db, což je podle vzorce 251mW a dojde k překročení o 151mW!!

09 Q: Jaká je konfigurace AP-MiG?
A:
Viz menu HARDWARE.

10 Q: Jak zjistím jestli je u mě signál na AP-MiG?
A: Podívejte se do mapy a pokud jste kolem mne do 250m tak mě pravděpodobně chytnete i bez přímé viditelnosti. Pokud jste do 500m tak máte naději menší, ale nevzdávejte se. Pokud jste dále, bude pravděpodobně nutná přímá viditelnost. AP-MiG nejede na plný výkon povolený ČTU, ale s dobrou anténou mě můžete chytit i na kilometry. Pokud si myslíte, že mě opravdu máte v dosahu, nebo v to alespoň doufáte, tak mě kontaktujte a provedeme měření přímo u Vás. Pro ostatní platí bod 21.

11 Q: Jaké jsou pravidla provozu na AP-MiG?
A:
Pravidla jsou dvojí OBECNÁ PRAVIDLA a AUTOREGULACE.

12 Q: Jak si mám nastavit IP adresu na svém počítači, pokud se připojím na AP-MiG?
A:
Pokud se Vám podaří připojit, tak si nechte přidělit IP adresu pomocí DHCP. Potom se se mnou zkontaktujte (menu KONTAKT) a domluvíme se na statické adrese. Informace najdete také v menu HARDWARE.

13 Q: Jak nastavit parametry sítě ve Win?
A: Jako pracovní skupinu si dejte AP-MiG, Jméno počítače: Váš nick u CZFree.

14 Q: Funguje FTP na AP-MiG?
A: FTP probíhá pomocí klasických programů (NC, FTP) v rámci lokální sítě normálně a to na 10.152.80.1 heslo a login sdělím přes ICQ. Přístup na FTP server je umožněn pouze klientům AP-MiG a povoleným výjimkám.

15 Q: Nefunguje mi hlasová komunikace v MSM Messenger, nebo Win Messenger z důvodu blokace přes firewall a NAT, Co mám udělat?
A:
Otázku mi poprvé položil VANNA a nakonec našel i odpověď.

16 Q: Ve WIN XP se kromě připojení přes AP-MiG zároveň připojuji do internetu sítě přes modem. Po připojení modemem, se potom nemohu dostat na počítače ze skupiny 10.x.x.x. Co s tím?
A: Řešení se našlo v podobě ručního dopsání cest do routovacích tabulek. V příkazovém řádku dejte route -p add 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 10.152.80.2 pro klienty přes Wi-Fi a route -p add 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 10.152.80.1 pro klienty z lan. Možná budete muset dále definovat cestu k bráně route -p add 10.152.80.1 10.152.25.y, kde y je vaše poslední číslo IP adresy, přidělené DHCP., to by mělo stačit. Pokud ne, pak použijte: route -p add 10.152.80.x 10.152.80.y kde x je počítač dalšího klienta na kterého se chcete z Win dostat.

17 Q: Jak ke to s těmi 11Mb v síti CZFree?
A: Výrobci udávají 11Mb, ale jedná se pravděpodobně o špatný vtip :) Maximálně to běhá tak kolem 5,5Mb, ale pro to musí být navíc ideální podmínky.

18 Q: Jak ke to s těmi bity (b) byty (B)?
A: 1B (Byte) je 8b (bitů). Takže 5500 kb je 687,5 kB. Internet přes Telecom Vám jede 54kbs to je 6-7kBs. CZFree poskytuje 8kB garantovaných + volnou kapacitu ostatních členů (v rámci možnosti, lokality).

19 Q: Špatně mi funguje DNS, ale nejsem připojený na AP-MiG, co si mám nastavit?
A:
Nastavte si 10.152.80.1 a donuťte správce svého AP ať udělá DNS u sebe !!!!! Klientům AP-MiG bude DNS přiřazen automaticky přes DHCP.

20 Q: Jaký server si mám nastavit pro odesílání pošty ze sítě CZFree Ostrava?
A:
smtp.skypost.cz
. Pokud jste používali například připojení přes Volný, tak si změňte smtp.volny.cz na předcházející adresu.

21 Q: Potřebuji proměřit signál, přijedete ?
A:
No možné je vše :) záleží na době a vzdálenosti a bylo by milé darovat minimálně 150Kč na benzín, čas a opotřebení materiálu (pigtail, notebook, karta...). Tento dar bude použit na další financování AP-MiG. Klienti kteří se následně připojí na AP-MiG ovšem nic platit nebudou.

22 Q: Chtěl bych se připojit dočasně (tak asi 1-2 měsíce) na AP-MiG, jde to ?
A:
Ano pokud bude možné tak vás připojíme (antény a spoje do inetu nebudou přetíženy). V takovém případě můžete mít i internet za stejných podmínek jako klienti AP-MiG (Otázka Q04, bod d) Ale navíc budete platit 250Kč/měsíc zahrnující provozní náklady a opotřebení poplatek 50kč je zahrnut). V případě trvalého připojení na AP-MiG vám bude tento poplatek odečten z manipulačního poplatku. Dočasné připojení je možné max. 3 měsíce, pak se musíte rozhodnout zda budete klienti AP-MiG, nebo vašich 3*250Kč propadá ve prospěch AP-MiG. Můžete ale opět požádat o nové dočasné připojení na AP-MiG.Zároveň musíte dodržovat pravidla AP-MiG Q11.

23 Q: Je možné se připojit jen tak z ulice ?
A:
Ano, ale dostanete se jen do intranetu (CZFree). Server Vám přidělí všechny adresy automaticky přes DHCP. Prosím, aby jste v takovém případě nezatěžovali linku na úkor klientů AP-MiG.

24 Q: Jak vytvořit VPN tunel ve WinXP ?
start/připojit  (nebo start/ovládací panely/síťová připojeni)
zobrazit všechna propojeni
vytvořit nove připojeni
další
připojit k firemní síti
další
propojeni k virtuální privátní síti
další
název .. něco si napiš
možná už nějaké vpn mas pokud ano dej nevytáčet počáteční připojeni
pokud nemáš tak název hostitele IP serveru
pak dáš dokončit .. pokud chceš tak si dej ikonu na plochu
tvůj login
tvoje heslo
vlastnosti
zabezpečení
vypnout : Vyžadovat šifrovaní dat (zavěsí, pokud není k dispozici
ok
zaškrtneš si uložit heslo ať nemusíš pokaždé
dáš připojit

25 Q: Jak zjistit, že mi linka do internetu funguje?
A: 
Příklad pro AP-MiG. Pokud máte Windows XP dáte si start --- spustit -- napíšete cmd a potvrdit entrer
P
otom napsat postupně následující příkazy:
ping 10.152.80.1
ping 10.152.23.1
ping www.seznam.cz

Vždy by měl dát odpověď ve tvaru
Odpověď od 10.152.XX.XX: bajty=32 čas=2ms TTL=63                (to XX je vyše uvedené IP)
ten čas je důležitý.nesmi tam byt vypršel nebo nedostupný..

V případě AP-MiG
ta první je adresa routru  .. pokud jede není problém na AP-MiG
ta druhá znamená že funguje wifi spoj na VojBarZe
a pokud jede všechno  tohle, tak jede celá trasa a tak by vám měl jet i ten internet, což je poslední ping ..
 

Pokud jste nenašli vše co jste čekali, tak se podíváte do menu TEORIE, kde naleznete následující informace:
Co to je CZFree? Chcete se připojit? Co získáte, když se připojíte? Kolik to stojí? Trochu teorie Slovníček: (Anténa, Zisk, Polarizace, Útlum, Pigtail, Bleskojistka, Access Point: AP, Klient, Inet, dBm, dBd, dBi, Přepočet dBm na mW, WEP